Nebuvo jokių išankstinių planų daryti šią apžvalgą. Tiesiog – spontaniška mintis ir natūraliai įvykęs dalykas, kadangi vienu kartu trys skirtingi, tačiau panašiam kainų ruože esantys ginklai pateko į rankas ir atsirado proga juos išbandyti visiškai naujus.
Ši apžvalga nėra remiama nė vieno iš ginklų gamintojų, tiekėjų ir pan. t.y. jokios naudos už tai negauname ir tai nėra ginklų reklama. Ir tikrai neatsiriboju nuo asmeninės nuomonės vertinant.
Tikslas – išpakuojam, ir pirkėjo akimis pasitikriname ir išbandome ką turime dėžutėje – standartinė komplektacija, taip kaip gamintojas viską sudėjo ir paruošė ginklus naudojimui.
Taigi, CZ P-07, CZ P-10 C ir Walther PDP FS 4.0″. Trys panašaus dydžio ginklai („Compact” dydis), panašios kainos kategorijos (tiesa, Walther’is 150-200 Eurų brangesnis). Imame iš eilės ir čiupinėjam.
Pirma pastaba paėmus CZ P-07 tai neproporcingai siaura rankena, nors rėmas į viršų išplatėja. CZ P-10 ir Walther PDP paėmimas padoresnis, nes rankena šiek tiek platesnė nei pistoleto spyna. Paėmus CZ P-10 pistoletas iškart palieka prisiminimą delne – rankena (tiek šoninės pusės, tiek nugarėlė), turi išlietus spyglius. Daug kas sako, kad priprantama, kažkam net smagu, bet su ginklo rankena esant poreikiui turbūt galima būtų ir bulvės pasitarkuoti – man asmeniškai – nepatiko. PDP paėmimas patogus, tačiau viršutinė rankenos dalis, pereinanti į rėmą galėtų turėti labiau nuožulnesnius kampus – padėjus nykštį ir rodomąjį pirštą, rankenos kampai stipriai įsiremia į delną. Abiejų CZ rankenos ir nugarėlės yra padarytos iš kieto plastiko, PDP – nugarėlės iš gumos. Yra šaulių, kurie atkreipia dėmesį, jog guminių rankenos dalių paviršius laikui bėgant pasikeičia – patampa lipus ir pan. Neteko susidurti, jei pastebėsime šį reiškinį – papildysim apžvalgą.
CZ P-07 – vienintelis iš šių trijų gaidukinis pistoletas. Vienintelis turintis išorinį saugiklį – o šis didelis, baisus ir kampuotas – tikrai neprideda patogumo dedant pirštus. Tiesa, kaip ir minėta – ginklas tik išimtas iš dėžutės – komplekte yra pridėta komplektas mažesnių svirtelių – vartotojas gali pats pasikeisti. Tačiau keista yra tai, kad saugiklis turi svirteles abiejose pusėse, t.y. atrodo, lyg ginklas paruoštas ir kairiarankiui – tačiau spynos paleidimo svirtelė yra tik kairėje pusėje. Kairiarankiui vartotojui – CZ P-10 ir PDP dėl šios priežasties yra patogesni, nes jie universalesni, kadangi turi spynos užrakto svirteles abejose pusėse.
Dar vienas akmuo į CZ P-07 daržą – žema spyna. Spynos spyruoklė (bent kol kas – žiūrėsime kaip bus ateityje), ganėtinai standi, o žema spyna, t.y. mažas paėmimo plotas užtaisant ginklą ypač šlapiom rankom negelbėja. Iš trejeto – patogiausia spynos seracija: P-10.
Į naują PDP dėtuvę šoviniai atrodo patys sulipa. Į CZ reikia daugiau jėgos, bet tikrai nėra bėdų prikišti visą dėtuvę rankomis (nors vis tiek kažkaip sugebėjau vieną šovinį paskersuoti, ir lindo tik 14).
Apčiupinėjom, bandom spragsėt. Nesvarbu, kad abiejų CZ mechanizmai iš esmės skirtingi (P-07 yra gaidukinis, P-10 – „straikerinis”), tačiau nuspaudimas iš pirmo žvilgsnio labai panašus. Suspaudėme laisvą eigą ir galvojate kad sienelė? NE. Po to seka girgždantis laiptas (tikrai girdisi, kaip viduje kažkas vyksta). Tada tikroji sienelė, ir šūvis. PDP nuspaudimas stipriai pralenkia CZ – labai nedaug įspaudus laisvą eiga reikia spustelti, norint atlikti šūvį, pats nuspaudimas, net ir kietas pabaigoje, tačiau vienodas. Į CZ privarysim tepalo, ir žiūrėsim – gal prisitrins.
Tiek CZ P-10 tiek PDP praktiškai neturi „Overtravel“. Abiejų šių ginklų „Reset’as“ taip pat yra šalia, ir praktiškai beveik sutampa su sienele. CZ P-07 turi nemažą „Overtravel“, t.y. nuleistukas po šūvio dar keliauja atgal, „Reset’as“ yra kažkur labai toli, ir norint atlikti sekantį šūvį (jei žaidžiame su „Reset’u“)- vėl reikia įveikti laisvą eigą ir girgždančius senos kaimo sodybos laiptus.
Apie taikiklius kažko labai daug negalima kalbėti, kadangi visi ginklai turi iš esmės vienodus taikiklius/kreiptukus – juodus su baltais taškais. Nežinau, kiek tai svarbu, Waltherio taškeliai šiek tiek mažesnis, bet su visais trimis ginklais taikymasis toks pats. Verta paminėti, kad PDP sukomplektuotas su reguliuojamu taikikliu, tačiau…. jis plastmasinis :/. Tiesa, Waltheris iš dėžutės jau yra ir „optics ready“ – t.y. turi paruoštą vietą kolimatoriaus tvirtinimui. Pats gamintojas nekomplektuoja jokių tarpinių elementų, todėl jei domina ši funkcija – pasidomėkite kokie yra tvirtinimo taškai ir ar Jūsų perkamas kolimatorius yra tinkamas uždėti ant PDP – mes į tai nesigilinsime.
Bandom šaudyti. Kaip ir minėjau, visa esmė yra pabandyti ginklus nepersistengiant, t.y. patikrinti paviršutiniškai. Atkreiptinas dėmesys, kad tai iš esmės yra pirmieji šūviai su visais šiais ginklais, t.y. ankščiau su jais treniruotasi nebuvo ir šauliui tai nauja patirtis.
10 metrų – 15 šūvių, neskubant – 30 sekundžių vienam ginklui. Iš visų ginklų paeiliui: P-07-> P-10 -> PDP
Bandome 15 metrų – 15 šūvių. Ir iššovus 45 šūvius nebuvo jokio noro eiti žiūrėti į taikinius – pojūčiai rodė, kad bus gėdingas reikalas…
Jokių išvadų net neverta daryti, nes su šiais ginklais buvo šaudoma pirmą kartą, PDP nuspaudimas, atrodo, smagiausias – tačiau viskas suvažiavo į kairę ir į apačią – ar tai nutempta į apačią? – galbūt nuovargis, atsipalaidavimas, praktikos stoka, gal taikiklį reiktų pasireguliuoti? Sunku pasakyt. Bet Walther PDP sklaida mažiausia.
Na ką ir bandome šiek tiek greičiau. Lygiai kaip ir prieš tai – nesistengiame per daug, tiesiog, kad būtų smagu. Atstumas apie 7 m.
Na ir pabaigai – mano nuomone ši dalis yra mažiausiai svarbi, todėl nukėliau į galą, bet daug kam šios smulkmenos yra svarbios – ką dar rasime papildomai dėžutėje prie kiekvieno pistoleto :). Visi trys ginklai komplektuojami su dvejomis 15 šovinių dėtuvėmis, todėl to net neminėsime.
CZ P-07: Valymo šampalas ir kotelis, pora papildomų nugarėlių rankenai, pasiderinti pagal rankos dydį, Spynelė, spynai užrakinti, kaip ir minėta – mažesnės saugiklio svirtelės (pamatę maišelį apsidžiaugėm, kad gal netyčia bus įdėta atsarginės spynos paleidimo svirtelės, bet deja…), raktelis taikikliui pasiderinti (reguliuojasi į šonus), ir mokomasis šovinys (plastikinis, su keičiamomis pagalvėlėmis). Labai gerai, kad toks įdėtas, nes nuspaudimą reikia pasitreniruoti su šiuo pistoletu.
CZ P-10: Iš esmės ta pati komplektacija kaip ir P-07, skiriasi tik tai, kad nėra įdėta spynelės ginklo spynos užrakinimui, ir aišku saugiklio svirtelių, bet pridėta dėtuvių prailginimai.
Walther PDP: Pusantro karto didesnė dėžė, kurioje rasite ganėtinai storą knygutę, dvi nugarėles, raktelių komplektą taikikliui reguliuoti ir kolimatoriaus plokštelei nuimti. Walther’is taip pat prideda pagalbininką šovinių dėjimui į dėtuvę („magazine loader”), nors kaip ir minėta – šoviniai į dėtuvę dedasi labai maloniai, ir į lizdą statomą kamštį (indikuojantį, kad ginklas yra pilnai ištaisytas). Keista, bet Walther PDP komplekte nėra valymo rinkinio, nors vieta dėžutėje kaip ir paruošta.
Išvadų nedarysime, tikslas – išbandyti, patikrinti, ir atkreipti dėmesį į niuansus. Taip, Walther’is turi neabejotinai smagesnį nuleistuką. Ergonomika – subjektyvus dalykas – vieniem tinka kas kitiem netinka, prie dalies niuansų yra priprantama.
Šiuos ginklus galima nuo šiol išbandyti šaudykloje „Lugeris“ – ateikite – išbandykite, ir padarysite savo išvadas.
Visiškai subjektyvi autoriaus nuomonė: jei reikėtų rinktis iš šių trijų per daug nemąstant apie teorinę dalį…
….tai būtų CZ P-07. P-07 paėmimas yra ganėtinai malonus (priešingai nei P-10), pistoletas yra klasikinio dizaino ir visai dailus (PDP dizainas gražus, bet „iššaukiantis“). Nuspaudimas, nesvarbu, kad kietas, bet truputėli daugiau pasitreniravus galima pirštą atidirbti.
Didelis DĖKUI Egidijui P. už pagalbą.